Co byste měli vědět o štěňatech III.

Dnes pokračujeme v seriálu našich článků o štěňatech. Předchozí článek najdete zde.

Očkování a odčervení

V minulém článku jsme psali o volbě veterináře. Toho byste měli se svým štěnětem určitě navštívit. Po celkové prohlídce se s vámi bude domlouvat na frekvenci návštěv. Zároveň vám doporučí očkovací plán. Začátek očkování by měl nastat mezi 6 až 9 týdnem věku štěněte. Veterinář s vámi jistě probere para chřipku, nedůtklivost, paro virus a psí žloutenku. Tyto uvedené se očkují jako základní. Veterinář vám také může doporučit další očkování a to v závislosti na konkrétním plemeni vašeho pejska.

Dále se s vámi domluví ohledně odčervení. Někteří veterináři mohou doporučit odčervení rovnou nebo odebere vzorek stolice a po testech předepíše konkrétní léčbu.

Odčervení je důležité nejen proto, že se štěně zbaví parazitů, jako jsou škrkavky, ale také proto, že se tak předejde riziku přenosu některých parazitů i na člověka, tedy na vás a vaši rodinu.

Ve věku 12 až 16 týdnů štěněte je dobré navštívit veterináře kvůli přeočkování. Je dobré se informovat i na očkování proti vzteklině. Toto doporučujeme zvážit, zvláště pokud žijete na vesnici či samotě, kde může být větší pravděpodobnost setkání vašeho štěněte například s divokým či volně žijícím zvířetem. 

Jak se na návštěvu veterináře připravit

Pro štěně je důležité, aby nebralo návštěvu veterináře jako zlo nebo nebylo moc vystresované. Je dobré ho již od malinka na toto připravovat. Nejlépe formou hry či zábavného výletu. Určitě mu s sebou vemte jeho oblíbenou hračku a také pamlsky jako odměnu. Před první návštěvou veterináře se štěnětem trénujte a naučte ho si zvyknout si na doteky na jeho nohou, ocasu, hlavě nebo tváři. Takto si zvykne na to, že se ho při vyšetření veterinář bude dotýkat a přijde mu to pak normální. Vezměte s sebou doklad o očkování a odčervení, který byste měli mít od chovatele. 

Na co se pan doktor zeptá

Určitě svého nového člena rodiny pečlivě sledujte, abyste včas odhalily případné problémy, Nebojte se na cokoliv veterináře zeptat a aktivně mu sdělte, pokud se vám něco nezdá. Co je dobré sledovat: Oči štěněte by měly být jasné a zářící bez ospalků nebo výtoku. Také čenich by měl být bez známek hnisu či výtoku. Srst štěněte by měla být čistá a lesklá. Neměla by být matná nebo řídnout či by neměly být na kůži lysá místa bez srsti. Hlídejte výrůstky, záněty nebo vyrážky na kůži štěněte, stejně jako náznaky průjmu kolem ocasu. Sledujte jak štěně dýchá a způsob jeho chůze. Zdravé štěně dýchá klidně, bez přílišného kašlání nebo kýchání. 

Čím krmit své štěně 

Pro štěně je také důležitá správná strava. Jak vybrat ty správné granule pro štěně a na co se při jejich výběru zaměřit se dočtete zde.