Jak vybrat kvalitní granule pro štěňata.

Budete mít štěně od chovatele a řešíte to, jaké granule pro něj vybrat? Následující článek se věnuje tématu krmení štěňat, které nemají žádné zdravotní problémy ani speciální zdravotní požadavky.

Každý správný chovatel by Vás měl vybavit takzvaným startovacím balíčkem pro štěně, kde bývá připojeno i malé balení nebo vzorek granulí. Obvykle jde o granule, na jaké bylo štěně zvyklé nebo jakými granulemi byla krmena jeho matka při kojení.

Bohužel i zde velmi často funguje síla reklamy a tak můžete dostat značku, která má sice z hlediska jednotlivých složek optimální složení bílkovin, tuků atd., ale přesto do ní výrobce přidává nevhodné či kontroverzní suroviny včetně chemických konzervantů a antioxidantů (přečtěte si zde). O značce a složení granulí je vhodné si důkladně s chovatelem promluvit a pokud narazíte na argumenty typu ,,Značkou xx už krmím 10 let a je to ta jediná správná" , udělejte si raději vlastní průzkum. Zkuste si promluvit se známými, zavolejte několika chovatelům, kteří chovají vaše plemeno psa - nebudou se bránit vám i po telefonu poradit. Oslovte veterináře v okolí a podívejte se i na zkušennosti lidí či recenze konkrétních granulí pro psa na internetu. 

Mám vybrat granule pro Jack Russel Teriera či Německého ovčáka podle toho, že jsou pro ně určena? Vůbec ne. Tyto granule jsou určeny pro majitele, kteří jsou líní číst a líbí se jim hezké obrázky na obalu. Opět se jedná se pouze o reklamu a s konkrétním druhem psa to vůbec nemá nic společného. 

Pokud se podíváte na kvalitní výrobce, zjistíte, že vyrábějí maximálně tři druhy granulí pro štěňata (malá, střední a velká plemena). Někdy dokonce jen jeden s menším typem granulí, který je použitelný pro různé velikosti psa.

Příklad kvalitních granulí pro štěňata malých plemen.

Příklad kvalitních granulí pro štěňata velkých plemen.

Štěněti se podávájí granule nejčastěji od osmého týdne věku. Protože štěňata pro svůj vývoj a růst potřebují více kvalitních bílkovin (samozřejmě živočišných), minerálních látek a také více energie než dospělý pes, je třeba zvolit opravdu kvalitní granule. Pokud zvolíte granule, kde jsou hlavně bílkoviny rostlinného původu a různé přídatné a dochucující látky, jeho zdravému a šťastnému životu opravdu nepomůžete.

Nejdůležitější věcí, na kterou byste se měli zaměřit je složení granulí. Přečtěte si zde.

U štěňat platí, že by krmivo mělo mít vyšší obsah hrubého proteinu a to cca mezi 22-34%. Dále je důležitý obsah tuku, který by měl být mezi 10-25%. Doporučujeme u štěňat vybírat krmivo, které má oba zmíněné údaje spíše k horní uvedené hranici. Tedy u hrubého proteinu optimálně 28-34% a u tuku 17-25%. 

Protože štěňata jsou menší než dospělí jedinci, mají také menší žaludky. Z tohoto důvodu je potřeba denní krmnou dávku rozdělit do několika menších dávek. Může jich být zpočátku klidně pět. Jak štěně roste, počet krmných dávek se snižuje. Poté co štěně dosáhne asi poloviční váhy dospělého psa nemělo by být krmivo rozděleno do více než tří dávek. Kolem šestého měsíce života štěněte je možno snížit počet dávek na dvě. Nezapomeňte, že je důležité, aby mělo vaše štěně přístup k čerstvé vodě.

Podle plemene vašeho psa je možno přejít na krmivo pro dospělé psy následně. U malých plemen to je obvykle mezi 9 až 12 měsícem věku. U plemen velkých a velmi velkých je přechod na dospělácké krmivo obvykle mezi 15 až 18 měsícem věku. U středních plemen to pak bývá mezi 12 - 16 měsícem věku.

Kolik krmných dávek pak dávat dospělému psovi záleží na vás. Někteří chovatelé zůstávají u dvou dávek po celý jeho život a někteří dávají dávku jednu. 

Kateřina a David