Jak vybrat psí granule

Jak poznat kvalitní psi granule?

Nad touto otázkou se snad zamýšlí každý zodpovědný člověk, který má nebo se chystá pořídit si psího parťáka. Chovat zvíře a psa zvláště prostě není levná záležitost. Pokud chcete, aby tu byl váš parťák co nejdéle a měl spokojený život zapomeňte na levné granule z hypermarketu. 

Jestli přemýšlíte o životě a o zdraví, také si nekupujete pro sebe ,,šunku” za 12 korun. Asi je jasné, že za tu cenu to fakt šunka není.

Čím začít? Rozhodně studiem složení granulí, protože psi a jejich předchůdci se v přírodě vyvinuli z lovců. A LOV TO JE PROSTĚ MASO. Výrobci ze zákona musí uvádět na složení jednotlivé položky podle množství sestupně. Tedy na prvním místě je složka s největším % zastoupením ve  výrobku. 

1) První nápověda je tedy kolik je v granulích masa/masových složek. Nejvíce, až 85% z námi nabízených značek, ho obsahuje ORIJEN . Tomu také odpovídá vyšší cena tohoto kanadského krmiva.

Maso může být čerstvé, dehydrované či formou masové moučky. Pokud je na prvním místě uvedeno čerstvé maso, měl by následovat údaj        o zastoupení masa v dehydrovaném stavu či moučce (je třeba si uvědomit, že čerstvé maso může obsahovat až 80% vody).

2) Dalším údajem, který by vás měl zajímat je obsah a složení bílkovin. Bílkoviny mohou být živočišného i rostlinného původu. Jsou pro psa důležité. Výrobci však ne vždy jejich obsah uvádí. Živočišné bílkoviny jsou pro psa lépe stravitelné a nezpůsobují v krvi výskyt velkého množství amoniaku. Správné možství bílkovin v psí stravě vede ke správné činnosti jeho vnitřních orgánů a obnově organismu na buněčné úrovni.  

Rostlinné bílkoviny jsou levné a proto je výrobci lowcostových a hypermarketových krmiv s oblibou používají jako náhražku živočišných bílkovin. (Srovnání výhodnosti s hypermarketem si přečtěte zde. )

3) Také by vás měly zajímat obiloviny obsažené v krmivu. Psi je neumí správně strávit, což vede k nárůstu potravinových alergií a dalších negativ. Obecně je lepší, když je krmivo úplně bezobilné - výrobci jej značí jako Grain Free nebo Hypoalergenní. Příklady: Essential Foods , Acana , Carnilove , Taste of the Wild Přímo jako hypoalergenní je také značeno veterinární krmivo Calibra.

Pokud je v krmivu minimum obilnin, je výrobci začeno jako Low Grain. Psi nejlépe snášená obilovina je rýže. Touto výrobci postupně nahrazují dříve často využívané agresivnější obiloviny.

Férový výrobce se nebojí popsat složení podrobně a uvést všechny obsažené složky detailně.  Obecně platí, že čím je složení jednodušší,      tím lépe. 

Kateřina a David