Jak poznat dehydrataci u psa, jak postupovat, jak jí předcházet.

Jak poznat, že je pes dehydratovaný.

K dehydrataci (ztrátě vody) u psa může dojít z několika příčin. Buď se jedná o zdravotní potíže, jako jsou problémy se žaludkem, které vedou k průjmu či zvracení. Případně o problémy s ledvinami. V uvedených případech urychleně vyhledejte veterináře.

K dehydrataci může také dojít z nedostatku příjmu tekutin či rychlé ztrátě tekutin v horkém dni, pokud pes nemá přístup k dostatku čerstvé vody. Důležité je rychle dehydrataci poznat. Dehydrataci můžete poznat tak, že pes vodu hledá, je neklidný a chodí z místa na místo. Často si olizuje rty a působí neklidným dojmem v obličeji. Někdy hodně funí. Nebo si lehne u misky a vnoří do ní svůj čenich. Dehydrataci lze poznat také tak, že pes nemočí nebo močí málo a barva moči je výrazněji žlutá. Můžete si provést jednoduchý test dehydratace.

Test dehydratace pomocí pružnosti kůže a reakce dásní.

Uchopte kůži psa na zátylku (kůže nad rameny psa vzadu na krku) a opatrně ji potáhněte směrem vzhůru asi tak 5 cm. Potom kůži pusťte a pozorujte, jak rychle se vrací do normálu na původní místo. Pokud je pes dehydrovaný, kůže není tak pružná a vrací se zpět pomaleji (více než dvě vteřiny).

Dalším jednoduchým testem lze zjistit dehydrataci u psa z reakce jeho dásní. Pokud je pes normálně hydratován, má dásně vlhké a lesklé. Jestliže je dehydratován, pak jsou dásně suché nebo lepkavé, kvůli nedostatečné tvorbě slin. Důležité je, aby byl pes během kontroly dásní v pohodě. Tedy nebyl vystresován. Test se provádí tak, že prstem jemně stlačíte psovi dásně, až zblednou. Poté prst uvolněte a sledujte návrat k původní barvě. Pokud nedojde k rychlému návratu původní barvy dásní, může jít o dehydrataci.

Co dělat, pokud je pes dehydratován.

Psovi podejte dostatek čerstvé vody. Misku s vodou venku umístěte do stínu. Do vody můžete přidat trochu kuřecího vývaru nebo zředěnou mrkvovou šťávu, které pomohou doplnit ztracené minerály. Také chuť vody pak je pro vašeho psa lákavější. Psovi můžete pomoci i tak, že naplníte plastovou stříkačku (bez jehly) vodou a vstříknete mu ji do tlamy. Musíte však vždy směřovat vstřik do boku tváře nikoliv do krku, aby se nezačal dusit.

Pokud je pes slabý, unavený, nepije nebo podané tekutiny nezmírní příznaky dehydratace vyhledejte co nejdříve veterináře neboť neléčená dehydratace může způsobit selhání životně důležitých orgánů. Veterinář může psovi podat tekutiny do žíly nebo píchnout injekci.

Jak předejí dehydrataci.

Vždy je důležité, aby měl pes neustálý přístup k čerstvé vodě. Dostatek vody v misce průběžně kontrolujte a pokud ji pes vypil nebo převrhnul doplňte ji. Má-li váš pes misku s vodou u boudy či na zahradě, vždy ji dávejte do stínu. Myslete na to, že při horkých dnech se může voda, zvláště v kovové misce, nepříjemně zahřát či dokonce i odpařit. Psovi můžete ozvláštnit podání vody i tak, že do ní vhodíte několik kostek ledu. Pes si s nimi může hrát a přitom pít. Zároveň voda vydrží déle chladnější.

A nezapomeňte, že k dehydrataci může při obzvlášť horkém dnu dojít velmi rychle a to i v řádu jedné až dvou hodin.

Kromě dostatku vody mu nezapomeňte dávat kvalitní krmivo.

Další informace najdete zde.