Krmení psa s nadváhou. Jak poznat nadváhu u psa? Jak jí řešit?

Proč vzniká nadváha/obezita u psů a jak jí předcházet.

Určitě jste v televizi nebo tisku zaznamenali, že čím dál více lidí je obézních. Obezitu či nadváhu lze tak řadit mezi civilizační choroby. Málokdo ale ví, že kromě toho, že tloustneme my (paníčci), tak velmi často tloustnou i naši psí parťáci. Asi vás překvapí, že nadváhu má téměř třetina psů. Našim psům nadváha zkracuje život a díky ní jsou pejsci náchylnější k různým zdravotním problémům, jako jsou problémy se srdcem, plícemi, cukrovkou, různé kožní problémy a také artritida. O tom, jak udržet psa v kondici a předcházet vzniku těchto problému, si dnes povíme. 

Jak poznat, že má pes nadváhu?

Existuje na to několik jednoduchých rad, které platí v podstatě pro jakoukoliv velikost a plemeno psa. Začněme pohledem shora, při kterém by mělo být jeho tělo širší v části, kde má nohy. Jeho hrudník a záda před zadníma nohama by měly být užší. Měl by být dobře rozeznatelný jeho pas.  Pokud pejska pohladíte po boku, měli byste velmi snadno nahmatat jeho žebra. Na druhou stranu by ale neměla z pod kůže výrazně vystupovat. Pokud se pejsek protáhne, teprve potom by měla být žebra mírně viditelná. Jestliže je pejsek obézní, vypadá jeho tělo při pohledu shora jako kapka, tedy úzká hlava a rozšiřující se tělo směrem k zadku a ocasu. Břicho při bočním pohledu před zadníma nohama není zvedlé, ale je svěšené až na úroveň nejhlubší části hrudníku. Tělo pejska má pak při pohledu z boku v podstatě tvar obdélníku.

Jak nadváze předcházet?

Základem je kvalitní a vyvážená strava v odpovídajícím množství a také dostatek pravidelného pohybu. Pokud si zvolíte kvalitní granule odpovídající velikosti plemene a věku vašeho pejska je také nutné jej krmit odpovídajícím množstvím krmiva. Nesmí ho být málo, ale ani moc. Výrobci granulí na každém pytli uvádějí doporučenou velikost denní dávky. Někteří, jako je například kanadská Acana či Orijen, uvádějí i rozdělení doporučené dávky podle toho, jak je pejsek hodně či málo aktivní. (U nás najdete tuto tabulku vždy na fotografii číslo 2 v detailu u granulí Acana či Orijen).

Denní krmnou dávku je vždy vhodné rozdělit do více částí. U štěňat krmte třikrát až čtyřikrát denně. U dospělých pejsků krmte ideálně dvakrát denně. Pokud totiž pejskovi nasypete ráno plnou misku, tak ji zpravidla ihned sní a pak v průběhu dne žebrá o další stravu (kousky od stolu, pamlsky, cokoliv). A to je špatně. Navíc pokud zjistí, že už mu nic nedáte vy, zkusí to u ostatních členů rodiny, sousedů za plotem, návštěvy apod. Velmi rychle pak zjistí, kdo je slabým článkem a kde něco dostane. Druhou nevýhodou u jednorázového krmení a zvláště pak u větších plemen je, že může dojít k přetočení (torzi) žaludku a to je život ohrožující.

Pokud pejskovi ke granulím přidáváte i další stravu např. konzervy, vařené nebo čerstvé maso apod. nezapomeňte snížit krmnou dávku granulí. Hodně často na to lidé zapomínají. U kvalitních granulí s vyšším obsahem masa přidávání dalších zdrojů stravy není potřeba. Kvalitní granule jsou sestaveny tak, aby obsahovaly všechny potřebné živiny ve správném poměru. V našem rodinném obchodě navíc máme granule se 40% až 85% masa.

Pamlsky svému pejskovi dopřávejte s rozmyslem a opět nezapomeňte upravit denní krmnou dávku hlavní stravy. I pamlsky totiž mají vliv na vznik nadváhy.

Dopřejte pejskovi dostatek pohybu. Vezměte ho ideálně na dvě delší procházky denně. Případně s ním můžete cvičit třeba agility nebo s ním i běhat. Při sportu posílíte jeho metabolismus a podpoříte zdraví.

Jak se zbavit nadváhy a obezity u psa?

Zjistili jste, že má váš pejsek nadváhu nebo je obézní? Co teď? Pro tyto případy jsou vytvořeny granule, které mají s nadváhou pomáhat. Tyto granule jsou označeny obvykle jako dietní či light. Důvodem je, že granule pro pejsky s nadváhou musí obsahovat méně tuků, více bílkovin a dostatek vlákniny. Když je vyměníte za původní tučnější, může se stát, že pejskovi nebudou chutnat a bude je zpočátku odmítat. Důležité je vytrvat. Pokud například krmíte pejska ráno a večer, nasypte mu ráno půlku denní dávky do misky. Pokud pejsek granule v obvyklé době nesní, seberte mu je a nechte misku prázdnou. Na večerní krmení mu dejte druhou polovinu doporučené denní dávky granulí. Jestli je nesnědl, opět mu misku vyprázdněte. Pejsci bez problémů vydrží i dva dny bez stravy. Jakmile dostane hlad, zvykne si brzy i na nové krmivo. Nezapomeňte vždy pejskovi zajistit dostatek čerstvé pitné vody. Zároveň doporučujeme pejska postupně učit na vyšší míru pohybu viz výše. Jestliže na pohyb nebyl zvyklý, přidávejte ho postupně a nejprve prodlužujte procházky. Pomalu pak můžete přidávat třeba sportování nebo běh apod. Uvidíte, že vás to nakonec oba bude bavit. Doporučujeme pejska každý týden vážit. Pokud půjde vše dobře, měla by se jeho váha snížit o 1-2% za týden. Jestliže během šesti až osmi týdnů nezaznamenáte úbytek váhy, navštivte svého veterináře.

Připojujeme pár tipů na kvalitní granule od AAAGRANULE.CZ, které vám v boji s nadváhou pomohou:

Acana Dog Light & Fit Heritage

BRIT Fresh Turkey with Pea Light Fit & Slim

Magnusson Meat & Biscuit Light

Calibra Dog EN Light

 

Líbí se vám náš článek? Sdílejte ho na Facebooku. Link pro sdílení: https://www.aaagranule.cz/clanky-2/krmeni-psa-s-nadvahou--jak-poznat-nadvahu-u-psa--jak-ji-resit/