Jak vypočítat věk psa

Jak starý je váš pes?

Každý majitel psa se už jistě zamýšlel nad tím, jak je jeho psí parťák vlastně starý. Pokud je s vámi od štěněte nebo jste pejska převzali po někom z rodiny, kdo ho měl již od štěněte, patrně víte kolik je mu let v lidských letech. Pochází-li váš parťák z útulku, může veterinář určit alespoň přibližný věk vašeho parťáka v lidských letech. Ale jak je to s lety psími?

Lidské a psí roky. Jak to s nimi je?

Určitě jste slyšeli nebo četli, že jeden lidský rok se rovná sedmi rokům psím. Ale není to tak úplně pravda. Lidé se již dlouho pokoušejí určit správnou rovnici pro převádění lidských let do psích let. Zde však nastává trochu problém, neboť různá plemena stárnou různou rychlostí. Ve skutečnosti se všechna plemena během jednoho lidského roku stanou puberťáky a jejich věk odpovídá asi patnácti rokům lidským. Po druhém roce se stárnutí malých plemen zpomalí oproti středním plemenům. Velká plemena naopak stárnou ještě rychleji. Proto mají malá plemena obvykle život delší. Naopak velká plemena stárnou rychleji. Uvedené bylo ověřeno na studii, do které bylo zahrnuto 50.000 psů.

Jak vypočítat věk vašeho psa?

Existuje způsob, jak přibližně spočítat stáří vašeho psa. Výsledky nebudou úplně přesné, protože rovnice pro výpočet nezohledňuje velikost plemene psa. Nebudou se však lišit o více než 3 až 5 let. Pro výpočet věku vašeho psa jednoduše odečtěte dva od jeho věku, pak vynásobte toto číslo čtyřmi a přidejte dvacet jedna.

([Věk psa] - 2) x 4 + 21 = Skutečný věk psa

Pokud je například věk vašeho psa v lidských letech 4, pak po odečtení dvou, vynásobení čtyřmi a přičtení 21, to odpovídá 29 rokům. 

A co udělat pro to, aby tu byl váš psí parťák co nejdéle?

Vybrat mu správné granule. Na co se při výběru soustředit najdete v našem článku.

 

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/jak-vypocitat-vek-psa/