Co byste měli vědět o štěňatech

Základní informace ke štěněti

Předně doporučujeme, abyste si štěně vzali od prověřeného chovatele, který má s daným plemenem zkušennosti. Odpovědný chovatel dá štěně jen do dobrých podmínek a nesnaží se štěně udat za každou cenu. Před pořízením štěněte je také důležité si uvědomit, že je třeba na něj  mít dostatek času, místa, peněz a především byste měli mít nadšení a trpělivost. Volba plemene záleží na mnoha okolnostech a také vašich preferencí. Tento článek není vztažen ke konkrétnímu plemeni, ale ke štěňatům obecně. Tak jdeme na to.

Co si vše připravit pro nového člena rodiny se dočtete zde.

Jak je to s vývojem štěněte

Štěně by mělo u matky zůstat nejméně do osmi týdnů svého života. Pokud jej odebereme moc brzy, může to ohrozit jeho zdraví a vývoj imunitního systému. Čím je štěně u matky déle, tím je jeho imunitní systém lépe vyvinut a je tak menší riziko vzniku infekčních onemocnění. Štěně klidně může zůstat s matkou až do dvanáctého týdne života. 

Od čtyř do dvanácti měsíců jsou štěňata více citlivá na onemocnění typu parvovirus nebo psinka. Když si štěňátko cca v osmi týdnech (případně později) přinesete domů, je třeba s ním navštívit veterináře. Veterinář by měl zkontrolovat celkový zdravotní stav štěněte a také jeho stolici. Zároveň by mělo být štěně očkováno neboť klesá účinnost protilátek, které získalo od své matky. 

Parazitům se dá předcházet odčervením a čistým prostředím, ve kterém pejsek žije. Štěně by mělo být odčerveno asi ve dvou týdnech života, další odčervení se už opakuje po třech až čtyřech týdnech pravidelně až do půl roku věku štěněte.

Mezi třetím až čtrnáctým týdnem života je pro štěňata velmi důležitá správná socializace. Štěňátka se učí být v kontaktu a ,,komunikovat" s ostatními psy (typicky svými sourozenci z vrhu, se kterými se také učí hrát ve skupině), dalšími zvířaty a lidmi. Od třetího týdne jsou štěňata již  schopna vnímat a pracovat se svým okolím. Asi od devátého týdne života začnou lépe chodit a zlepšovat své motorické schopnosti, včetně projevování radosti pomocí vrtění ocáskem.

Čím krmit své štěně 

Pro štěně je také důležitá správná strava. Jak vybrat ty správné granule pro štěně a na co se při jejich výběru zaměřit se dočtete zde.

O nejlepších granulích pro psy na světě za rok 2018 se dozvíte zde.