Co si připravit pro štěně

Také se už těšíte, až si domů přinesete to malé chlupaté a zvědavé stvoření - tedy štěně? Co byste o štěňatech měli vědět.

Předně doporučujeme, abyste si štěně vzali od prověřeného chovatele, který má s daným plemenem zkušennosti. Odpovědný chovatel dá štěně jen do dobrých podmínek a nesnaží se štěně udat za každou cenu. Před pořízením štěněte je také důležité si uvědomit, že je třeba na něj  mít dostatek času, místa, peněz a především byste měli mít nadšení a trpělivost. Volba plemene záleží na mnoha okolnostech a také vašich preferencí. Tento článek není vztažen ke konkrétnímu plemeni, ale ke štěňatům obecně. Tak jdeme na to.

Příprava prostoru a bezpečnost

Nejprve mu připravte prostor. Štěňátka jsou velmi živá a ráda zkoumají vše pomocí svých tlamiček. Abyste udrželi váš dům/byt i štěňátko v bezpečí, je třeba přijmout určitá opatření. Odstraňte snadno zničitelné předměty a také elektrické kabely z míst, kde se bude štěně u vás pohybovat. Pokud máte nízko okna, buď je udržujte zavřené nebo kupte dětské plastové pojistky na okna a nábytek a zabezpečte je. 

Určitě jste viděli TV reklamu na prací prostředek, který je vhodný uzavřít dokud neuslyšíte klapnutí a odstranit z dosahu dětí na vyvýšené místo. Tak přesně to samé platí pro veškeré čističe, chemikálie a prací prostředky i pro štěňata. Také váš odpadkový koš je místem, které bude štěně určitě brzy zkoumat. Je vhodné mít koš vysoký a ideálně těžký, aby nešel snadno převrhnout. Také pro něj můžete vymyslet bezpečné místo na uložení, kam se vaše štěně vůbec nedostane. Prostory v bytě/domě lze navíc vymezit dětskou brankou, kterou můžete použít i pro štěňata.

Místo na spaní

Připravte svému štěňátku pohodlné místo na spaní. Může to být bedna s polštářkem nebo příjemný pelíšek. Vždy by to mělo být místo, které bude lákat k odpočinku. Mělo by být příjemné, pohodlné a měkké. Je dobré si také připravit deku, pro případ chladu, kterou můžete štěně lehce přikrýt. Pokud máte pejsků více, pak by každý měl mít své vlastní místo na spaní. 

Místo na hraní

Vaše štěně bude mít energie na rozdávání, takže mu pořiďte dostatek hraček. Vhodné jsou hračky pevné (například aportovací dřevěná činka) ale také měké (různé míčky a gumové hračky). Nezapomeňte, aby hračky byly dostatečně velké, aby se omezilo nebezpečí zadušení. Poškozenou hračku co nejdříve odstraňte z dosahu štěněte.

Kam s tím jídlem

Pořiďte si dvě nerezové, dostatečně velké misky - jednu na jídlo a jednu na vodu. Nerezové misky jsou lepší než skleněné nebo keramické neboť vydrží i pády a menší nehody a zároveň se snáze udržují čisté. Pokud máte více pejsků, každý musí mít své vlastní misky. Zároveň je vhodné pohlídat, že si jídlo navzájem neberou a ideálně je krmit odděleně. Tak máte jistotu, že každý dostane svůj díl.  

A co takhle pamlsek

Doporučujeme si připravit i vhodné odměny pro trénování, které by měly být zdravé, malé a štěně by je mělo být schopné lehce rozkousat a spolknout. Úkolem odměn je velmi rychle komunikovat se štěňátkem, že udělalo něco správně a vám se to líbilo. Je vhodné mít více druhů odměn - křupavé a měké. Křupavé pomáhají v péči o zuby a měkké pamlsky jsou vhodné při tréninku.

Hygiena půl zdraví

Pro své štěně si také pořiďte základní hygienické potřeby -  kartáč, hřeben, gumové rukavice, nůžky na drápy, psí šampon, psí pastu na zuby. Nezapomeňte také na ručníky pro psa. Použít můžete i vlastní starší. Pro pravidelnou péči je dobré mít ručník z přírodních materiálů jako je bavlna. Pro rychlé osušení na tréninku lze použít i speciální skladný ručník z rychleschnoucích materiálů.Správně zvolené pomůcky udržují psa zdravého a šťastného.

A jak na vycházku

Štěně by mělo mít dostatek přirozeného pohybu. Jak hodně, záleží na konkrétním plemeni psa. Jiný druh a intenzita pohybu stačí Jorkshirskému teriérovi a jinak vás bude prohánět Rhodeský Ridgeback. Pro oba však platí si pořídit vhodný postroj, obojek (nylonový či kožený), vodítko a kovovou jmenovku/ psí známkou, na které je uvedena vaše adresa a telefonní číslo. Při koupi obojku či postroje nezapomeňte na to, že váš pejsek bude ještě růst. Špatná velikost obojku může zranit krk vašeho psa. Pokud si nejste jisti, poradit vám může chovatel nebo i veterinář. Doporučujeme také vaše štěňátko očipovat.

A nyní to hlavní - kvalitní jídlo.

Pro štěně je také důležitá správná strava. Jak vybrat ty správné granule pro štěně a na co se při jejich výběru zaměřit se dočtete zde.

Kateřina a David