Jak posílit imunitu psa. Pes a imunita.

Pomalu se blíží zima, ráno jsou již první mrazíky a je poměrně sychravo. Stejně jako u lidí, je důležité myslet na podporu imunity psa.

Kdy je vhodné posilovat imunitu psa?

Obecně je vhodné imunitu podporovat v následujících případech. V období větší zátěže psa a jeho sportovních výkonů. Při prvních příznacích onemocnění. V době rekonvalescence po úrazu či pokud léčíme zranění. Abychom předešli případným onemocněním a zvýšili jeho obranyschopnost. 

Důležitá je samozřejmě také kvalitní a vyvážená strava, která má pozitivní vliv na imunitní systém našeho parťáka. Je vhodné, pokud psa vedete ke správným stravovacím návykům již od mládí. Ideálně od věku štěněte. Jak vybrat kvalitní granule si můžete přečíst zde.

Jak poznáme, že může mít pes sníženou obranyschopnost organismu?

Pokud se mu opakují různé virózy nebo chronické bakteriální infekce, které se nedaří úplně vyléčit a často se vrací. Pejsek nám také může odmítat přijímat potravu nebo jí velmi málo. Je na něm vidět únava a ztráta radosti ze hry. Trpí častými kožními infekcemi nebo se u něj objevují časté zažívací potíže a průjmy. Mohou se u něj projevovat i různé alergické reakce, jako je kopřivka, kožní vyrážka, opakující se záněty zvukovodů nebo ho svědí konečník a on takzvaně sáňkuje. V každém případě doporučujeme konzultaci či vyšetření u veterináře. 

Pár dobrých rad.

Mezi základní věci patří prostředí, ve kterém pes žije. Například jeho pelíšek či bouda by měly být čisté, suché, bez známek parazitů. Pes by měl být pravidelně očkován proti základním nemocem, podle jeho očkovacího kalendáře. Je vhodné se také vyhýbat kontaktu s nemocnými zvířaty a nevysilovat psa přehnanými sportovními výkony. Doporučujeme s pejskem pravidelný pohyb v míře odpovídající jeho věku, plemeni a zdravotnímu stavu. Koneckonců pravidelný pohyb posílí imunitu jeho i vaši. Není dobré psa držet v izolaci neboť pravidelný kontakt s jinými psy je důležitý k udržení jeho sociálních návyků, pohody a dobré nálady. To vše přispívá i k podpoře jeho imunitního systému. Pes, který je izolován nemá vybudovánu dostatečnou obranyschopnost proti různým parazitům a choroboplodným zárodkům. Důležité je také to, aby pes netrpěl stresem. Ten také může být podstatným faktorem, který obranyschopnost organismu ovlivňuje. Pes, který je ve stresu málo žere, špatně spí, v noci se často nepokojně pohybuje a vyje či štěká. K podpoře obranyschopnosti pomáhá i pravidelná péče o psí chrup neboť zkažené zuby či paradentóza jsou vstupní branou pro infekce. Je dobré zuby psa pravidelně kontrolovat a ideálně je čistit. Pokud si je čistit nenechá, doporučujeme mu podávat třeba funkční pamlsky či předměty ke žvýkání, kterými si do určité míry chrup sám čistí. O kvalitní stravě jsme již hovořily výše.

Čím podpořit imunitu psa?

Imunitu vašeho parťáka můžete podpořit i různými doplňky stravy. Některé z nich jsou stavěny na přírodní bázi či jsou vyráběny ze surovin v bio kvalitě. Nejčastější aplikační forma je sirup, který můžete pejskovi podat na lžičce či ho zamíchat do granulí nebo vody. Příkladem mohou být například veterinární přípravky TOPVET.   

Pejskovi je vhodné podávat i velmi kvalitní Omega 3 mastné kyseliny, které podporují nejenom pohybový aparát, ale i imunitní systém. Zvláště u velkých plemen je to velmi důležitá součást psího jídelníčku. Můžete pro to využít 100% přírodní lososový olej.

Další možností jsou přípravky, které se podávají ve formě tablet či prášku. Výrobci tablety doplňují například příchutí kuřecích jater, abyste je mohli pejskovi snáze podat. Někteří pejsci však tablety jíst nechtějí a je to dost náročný souboj jim je vnutit. Doporučenou strategií je vložit tabletu třeba do kousku masa. Tyto výrobky jsou například od značky Canvit.