Péče o psí zuby aneb jak pečovat o psí chrup

Péče o psí zuby aneb jak pečovat o psí chrup

Máte psího parťáka a chcete, aby měl pěkné zuby a nebylo mu cítit tolik z tlamy? Poradíme Vám, jak se zachovat. 

Nejvíce naše psí parťáky trápí záněty dásní či zubní kámen. Klasické zubní kazy u psů nejsou tak obvyklé. Častěji na problémy se zuby trpí malá a střední psí plemena. Věděli jste, že zánětlivé a bolavé dásně mohou být vstupní branou pro jiné nemoci a mohou Vašemu pejskovi nejen snížit kvalitu života, ale také mu ho bohužel zkrátit.

Nejlepším způsobem, jak předejít výše uvedeným problémům je prevence. Ideální je, pokud pes zuby trénuje a mechanicky obrušuje. Je dobré mu dávat dentální pamlsky, které svým tvarem a tvrdostí pomáhají odstraňovat zubní kámen. 

Na trhu také existují různé zubní pasty a kartáčky pro psy. Ale upřímně, kdo z Vás je ochoten psovi zuby pravidelně čistit. Navíc si je velmi často nechají čistit pouze z vnější strany. Vnitřní vám vyčistit nedovolí. Přesto je vhodné občas jim zuby čistit.

Dalším způsobem, jak předejít problémům se zuby je správná strava. Pomáhá i konzumace tvrdších granulí pro psy, které při kousání zubní kámen obrušují. Lze využít i speciální granule jako jsou Calibra Dog EN Oral Care z řady Expert Nutrition, které pomáhají čistit zuby i dásně a minimalizovat usazovaní zubního plaku.

Pokud dobře pečujete o psí chrup, předejdete či snížíte nutnost odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře, což je pro pejsky nepříjemné. Navíc také šetříte vlastní peněženku.

Doporučujeme kombinovat granule pro psy s občasným podáváním kvalitních psích konzerv. To platí pro psy v dospělém věku a pro psí seniory zvlášť. Důvodem je, že konzervy obsahují i vodu a ta pomáhá předcházet problémům s ledvinami u starších psů.

Kateřina a David