Může pes zmrzlinu? Domácí zmrzlina pro psa.

Teploty v těchto dnech lámou rekordy. Je nádherné počasí a tak nám osvěžení zmrzlinou přijde opravdu vhod. Třeba na procházce s pejskem. Náš pejsek vidí, že jíme něco dobrého a začne se mlsně olizovat. A chce taky. Ale pozor, pejskovi se po podání zmrzliny ochladí ústní dutina a trávicí trakt, což naopak vyvolá v organismu zvýšenou tvorbu tepla. Jedná se tak jen o dočasnou úlevu, po které bude následovat ještě větší pocení. Protože se pejsci potí jen málo, můžete podáním většího množství zmrzliny dokonce způsobit přehřátí organismu.

Jak je to se zmrzlinou pro pejska. Může pes zmrzlinu nebo ji nebo nesmí?

Obecně platí, že bychom pejskovi neměli dávat lidskou zmrzlinu, protože obvykle obsahuje složky, které pro něj nejsou vhodné. Jako třeba kravské mléko, cukr, modifikované škroby, umělá sladidla anebo čokoláda.

Kravské mléko - pejsek může reagovat alergicky na laktózu, což vede k průjmu, bolestivému nadýmání či zvracení. Příčinou je to, že pejsci nemají enzym na štěpení mléčné bílkoviny a jejich trávicí trakt laktózu špatně snáší. 

Cukr, pokud je z ovoce a je v malém množství pejskovi tolik nevadí. Ani s ovocným cukrem by se to však přehánět nemělo. I ten totiž může podporovat nárůst hmotnosti našeho parťáka.

Modifikované škroby - jsou složité cukry, které pejsci stráví jen do určité míry. Nestrávené zbytky pak končí v zadní části trávicího traktu, kde mohou způsobit střevní poruchy, plynatost, průjmy či být příčinou zvracení.

Umělá sladidla vhodná nejsou. Pokud zmrzlina obsahuje třeba xylitol, ten může být v některých případech pro psy dokonce smrtící. U psů poškozuje játra, k příznakům patří apatie, slabost, zvracení a křeče. A přiznejme si, že málokdo u stánku pátrá po složení zmrzliny.

Čokoláda - je pro psy přímo nebezpečná. Vyhněte se jí obloukem.

 

Jak z toho ven? Můžete pejskovy vyrobit vaši vlastní domácí zmrzlinu.

Zmrzlina by měla sloužit jen jako pamlsek, na kterém si pejsek může jednou za čas pochutnat. U domácí zmrzliny navíc víte, z čeho je složena. Je to rychlé, snadné a levné. Připravit si můžete menší porci, která mu nenaruší termoregulaci. Tak pojďme na to. 

 

Banánová zmrzlina - potřebovat budete jeden menší zralý banán (slupka banánu je úplně žlutá a banán je na dotek měkčí) a dva bílé neochucené jogurty (asi 300 ml). Banán důkladně rozmačkejte a promíchejte s jogurtem. Vzniklou směs dejte do tvořítek na zmrzlinu (pro větší plemena) nebo do tvořítek na led (pro menší plemena) a do mrazáku. 

 

Vodová zmrzlina z vývaru - postupujte stejně jako u banánové zmrzliny, pouze jogurt nahraďte vývarem z kuřecího masa a zeleniny.

Pro zpestření můžete do zmrzliny umístit i kousek kuřecího masa nebo do ní dát masový pamlsek jako třeba tento.

Pejsci tuto pochoutku milují. A co je důležité, neohrozíte jejich život.