Kanada není vždy kanada, aneb javorový list můžete mít na čemkoliv.

,,Kanada" není vždy Kanada, aneb javorový list můžete mít na čemkoliv.

Protože čím dál více zákazníků využívá našeho ,,Rádce granulí“, kdy jim pomáháme s výběrem kvalitního krmiva, rozhodli jsme se napsat článek o zajímavém tématu. Tím tématem je země původu krmiva Ontario. Několikrát jsme při konzultaci narazili na to, že zákazník krmí ,,kanadským" krmivem Ontario. Bohužel toto krmivo má s Kanadou společný pouze název a javorový list. Ve skutečnosti je toto krmivo vyráběno v závodě, který vyrábí známý Brit.
 
Protože se obecně ví, že kanadská krmiva patří mezi kvalitní (v Kanadě jsou často přísnější požadavky na kvalitu vstupních surovin než u nás) lze tak jednoduchým marketingovým trikem využít neznalosti/nepozornosti zákazníků. 
 
Výrobce Vám samozřejmě netvrdí, že je krmivo z Kanady, i na obalu je korektně uvedeno, kde se krmivo vyrábí. Ale kdo ty písmenka bude číst, když vidí ten velký nápis Ontario. 
 
Mimochodem všimli jste si, že javorový list je bílý na červeném podkladu? Nevšimli. Protože jednoduchým optickým klamem červený podklad působí dominantně a náš mozek si tak myslí, že list je červený, i když není.
 
Pojďme si tedy srovnat ,,jako kanadské“ a skutečné kanadské krmivo.
 
ONTARIO Adult Medium Chicken & Potatoes & Herbs 12 kg.
Složení: sušené kuřecí maso (32%), bramborové vločky (24%), rýže, sušená jablka, kuřecí tuk, hydrolyzovaný kuřecí protein (4%), pivovarské kvasnice, rybí olej, sušená mrkev, mananoligosacharidy (180 mg/kg), fruktooligosacharidy (120 mg/kg), směs mořských řas, fenykl, tymián, skořice, anýz, hřebíček, rozmarýn a juka (120 mg/kg).
Cena 1119 Kč
 
Složení: Kuře 60% (kuřecí moučka, vykostěné kuře, kuřecí tuk), celá hnědá rýže, bílá rýže, ovesné vločky, brambory, losos (moučka), celá sušená vejce, lněné semeno, hrachová vláknina, vojtěška, jablka, mrkev, brusinky, sušený kořen čekanky, extrakt z juky, sušený rozmarýn.
Cena 1150 Kč
 
 
Složení: Čerstvé kuřecí maso (11 %), dehydrované kuře (10 %), dehydrovaná krůta (10 %), červená čočka, celý zelený hrách (9 %), fazole (8 %), čerstvé kuřecí droby (játra, srdce, ledviny) (6 %), dehydrovaný sleď (5 %), kuřecí tuk (5 %), zelená čočka (5 %), celý žlutý hrách (4 %), čerstvá celá vejce (4 %), čerstvý celý platýs (4 %), olej ze sledě (3 %), na slunci sušená vojtěška (3 %), hrachová vláknina, čerstvé kuřecí chrupavky (2 %), hnědá mořská řasa, čerstvá celá dýně, čerstvá celá máslová dýně, čerstvý celý pastinák, čerstvá kapusta, čerstvý špenát, čerstvé listy hořčice, čerstvé listy tuřínu, čerstvá celá mrkev, čerstvá jablka Red Delicious, čerstvé hrušky Bartlett, mrazem sušená kuřecí játra, mrazem sušená krůtí játra, čerstvé celé brusinky, čerstvé celé borůvky, kořen čekanky, kurkuma, ostropestřec, kořen lopuchu, levandule, kořen ibišku, šípky.
Cena 1550 Kč.
 
Skutečná kanadská krmiva jsou sice o něco dražší (už jen pro to, že se musí dovézt a proclít) ale rozdíl v obsahu masa je zhruba dvojnásobný. Tedy kanadské krmivo PetCurean a Acana obsahují dvojnásobek masa než české krmivo Ontario.
 
A pokud srovnáte Ontario za 1119 Kč a PetCurean za 1150 Kč, který obsahuje dvojnásobek masa, není o čem přemýšlet.