Jaké ovoce je pro psa vhodné.

Dnes si povíme něco o tom, jakým ovocem můžete svému parťákovi obohatit jídelníček a na co je třeba si dávat pozor. Do výběru je zařazeno třináct na českém trhu běžně dostupných druhů.  

Jablka - jsou zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny, fytonutrientů a dalších živin. Pomáhají také snížit zápach z tlamy. Podávejte ho vždy oloupané a zbavené jádra a semen. Jádro a semena totiž obsahují arzén, který je pro psa toxický. Množství podávané porce jablka je závislé na velikosti vašeho psa. U středních a větších plemen stačí polovina jablka jako pamlsek.

Hrušky - jsou zdrojem vlákniny, vitaminu C a A. Protože jsou sladké, stačí podávat malý kousek jako odměnu . Stejně jako u jablek však platí zbavit je jádra a semen, která mohou obsahovat malé množství kyanidu.

Švestky - jsou pro psy dobré neboť obsahují velké množství vody (uvádí se že až 87%). Pokud pejsek přijímá málo tekutin můžete mu tím pomoci. Švestky také obsahují vitamin C. Před podáním švestek je však potřeba vyjmout pecku, kterou by mohl pes spolknout či vdechnout a ublížit si. 

Meruňky - obsahují betakaroten a draslík. Stejně jako u švestek platí, že je třeba odstranit pecku. Také listy a stonky jsou pro psy toxické. Meruňky podávejte rozpůlené. Psovi lze podat i sušené meruňky, pokud neobsahují přidaný cukr či jiné přidané látky.

Broskve - jsou výborným zdrojem vlákniny a vitaminu A. Před podáním také vyjměte pecku. Psovi nedávejte konzervované broskve neboť obsahují vysoké procento cukru a konzervarvační látky, které mohou způsobit žaludeční nevolnosti. Psi broskve milují a občas jim tuto sladkou pochoutku můžete dopřát.

Vodní meloun - obsahuje až 92% vody, proto je výhodné ho podávat v horkém letním dni jako osvěžení pro udržení psa hydratovaného. Ideální je meloun nakrájet na kostky a podávat bez semen. Podávejte několik kostek cca o velikosti 3 cm. Kromě vody meloun obsahuje draslík a vitamíny A, C a B6. Ty mají příznivý vliv na funkci nervového systému a udržování zdravých svalů. 

Dýně - je pro psy bohatým zdrojem alfakarotenu, betakarotenu, železa, zinku, draslíku, vlákniny a vitamínu A. Patří mezi oblíbené pochoutky a najdete ji přidanou i v kvalitních granulích. Dýni také podávejte bez semen a v rozumném množství.

Borůvky - jsou pro psy jedny z nejlepších bobulí. Mají prokázány velmi pozitivní vliv na zdraví. Obsahují velké množství přírodních antioxidantů, které podporují imunitní systém a mají protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti. Jsou bohaté na draslík, vlákninu a vitamín C. Mají nízký obsah cukru. Jsou považovány za superpotravinu i u lidí. Také je najdete v námi prodávaných granulích.

Maliny - mají protizánětlivé vlastnosti, jsou bohaté na draslík, hořčík, měď, mangan,železo a antioxidanty. Protože však obsahují stopové množství xylitolu, neměli byste psovi podávat více jak dvě maliny současně. Je třeba být opatrný.

Jahody - mají vysoký obsah cukru a obsahují antioxidanty. Mohou zpomalit zdravotní obtíže u starších psů a posílit imunitní systém. Můžete je podávat čerstvé nebo si je namrazit i do zásoby. Protože obsahují hodně cukru stačí opět podávat v malém množství třeba dvou jahod.

Třešně a višně - jsou u psů oblíbené pro jejich sladkou chuť. Obsahují antioxidanty, vlákninu, melatonin a vitamíny A a C. Podávat je můžete také čerstvé či si je namrazit do zásoby. Opět platí, že musíte odstranit stonky, listy a pecku, které obsahují kyanid.

Pomeranče - dodávají tělu pestrou paletu prvků jako je vápník, draslík, železo, vlákninu, kyselinu listovou a spoustu vitaminů. Psi pomeranče a podobné ovoce (mandarinky, klementinky) mají rádi. S tímto ovocem je však třeba být opatrný. Doporučuje se dávat pouze malé množství pomeranče také bez pecek. Je to z důvodu, že citrusy obsahují kyselinu citronovou, která může u psů způsobit gastrointestinální potíže.

Kiwi - je výborný zdroj draslíku a vitaminu C. Obsahuje však velké množství vlákniny, která u psů může mít projímavý účinek. Kiwi také obsahuje hodně kyseliny citronové. Před podáním kiwi oloupejte a zbavte semen. Podávejte opravdu malé množství.

Další informace najdete zde.

 

 

Kateřina

 

 

Líbí se Vám náš článek? Sdílejte ho třeba na Facebooku. Link pro sdílení článku https://www.aaagranule.cz/clanky-2/jake-ovoce-je-pro-psa-vhodne/